12 kwietnia 2024r. uczniowie klas siódmych i ósmej pod opieką nauczycieli wybrali się do Warszawy, aby przeżyć niezapomnianą przygodę, wędrując śladami bohaterów lektury „Kamienie na szaniec”.
Podczas wycieczki odwiedziliśmy wiele miejsc związanych z Alkiem, Rudym i Zośką. Byliśmy pod Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Batorego, szkołą do której chodzili bohaterowie powieści i gdzie rodziła się ich przyjaźń. Kolejnym punktem była Aleja Szucha, zwiedziliśmy też Mauzoleum Walki i Męczeństwa, dawną siedzibę gestapo, w której przesłuchiwany był Rudy. Nasi uczniowie mieli okazję zobaczyć najstraszniejsze warszawskie więzienie Pawiak, gdzie przetrzymywany był Rudy oraz spacerować śladami akcji pod kryptonimem Meksyk II, podczas której odbito Rudego z rąk Niemców (słynna Akcja pod Arsenałem).
Następnie pod opieką przewodnika udaliśmy się na Cmentarz Powązki Wojskowe. To tutaj w słynnej kwaterze Białych Brzozowych Krzyży pochowani zostali bohaterowie książki: Tadeusz Zawadzki, Jan Bytnar i Maciej Aleksy Dawidowski.
Następnie, podzieleni na dwie grupy, zwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie uczniowie mieli okazję zobaczyć wiele interesujących ekspozycji związanych z powstaniem w Warszawie. Zwiedziliśmy m.in. replikę korytarza kanałów miejskich, w których organizowano punkty oporu oraz autentyczne schrony mieszkańców stolicy. Przemieszczając się po granitowym bruku, poznaliśmy historię bohaterskich żołnierzy i cywilów walczących w powstaniu, a także tragiczne warunki, jakie panowały w okupowanej Warszawie. W filmie "Miasto Ruin" mieliśmy możliwość zobaczenia z lotu ptaka zrównaną z ziemią Warszawę.
Przed Muzeum Powstania Warszawskiego uczniowie mieli także okazję spotkać żołnierzy NATO, którzy obecnie stacjonują w Polsce i zwiedzają polskie miejsca pamięci. Była to nie tylko szansa na krótką rozmowę z międzynarodowymi gośćmi, ale także na zrobienie sobie wspólnego zdjęcia, które na pewno pozostanie w pamięci uczestników wycieczki.
Nie zabrakło również czasu na zwiedzanie Starego Miasta, gdzie mogliśmy zobaczyć Kolumnę Zygmunta i Zamek Królewski oraz na chwilę refleksji podczas wizyty przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego. Dane nam było zobaczyć i inne miejsca, takie jak Plac Unii Lubelskiej, gdzie stał Pomnik Lotnika, Krakowskie Przedmieście z pomnikiem Mikołaja Kopernika czy Gmach “Zachęty“.
Wycieczka stała się niezwykle ważną lekcją historii i patriotyzmu, którą uczniowie zapamiętają na długo.
Podążanie śladami lektury "Kamienie na szaniec" pozwoliło nam lepiej zrozumieć historię i losy bohaterów tej niezwykłej powieści. Dzięki temu mogliśmy bardziej docenić ich odwagę, determinację i poświęcenie w walce o wolność naszej ojczyzny, zrozumieć dramatyczne decyzje i bezkompromisowe wybory, a przede wszystkim zastanowić się nad współczesnym patriotyzmem i wartością przyjaźni, lojalności i odpowiedzialności w naszym świecie.
art. Jadwiga Kramek