Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie
Ślubowanie klas pierwszych
- 12
XIII Archidiecezjalny Konkurs Poezji Maryjnej
W październiku 2024r. uczennice: Iga Kaproń (2b) i Wiktoria Kubiś (3a) wzięły udział w XIII Archidiecezjalnym Konkursie Poezji Maryjnej „ Maryja Matka Kościoła Świętego”, którego organizatorem była SP nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Łęcznej przy współpracy z parafią św. Józefa Opiekuna Rodzin w Łęcznej.
Zadanie konkursowe polegało na ułożeniu samodzielnie wiersza o tematyce maryjnej, nawiązując do hasła konkursu. Dziewczynki pięknie zaprezentowały swoje talenty.
W dniu 12 listopada 2024r. nastąpiło wręczenie dyplomów i nagród rzeczowych laureatom. W kategorii klas 3 uczennica naszej szkoły Wiktoria Kubiś zajęła II miejsce. Gratulujemy sukcesu!
11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości
- 20
Szkoła do hymnu - 2024
Wyjazd edukacyjny klas piątych do „Młyna Hipolit”
Dnia 25 października uczniowie klas piątych ZPO w Terpentynie wybrali się na wyjazd edukacyjny do „Młyna Hipolit” w Nowym Gaju. Uczestniczyli tam w bardzo ciekawej lekcji muzealnej „Skaby Ziemi” prowadzonej przez pana Bukowskiego. Młodzież mogła również podziwiać zgromadzone w muzeum minerały, meteoryty i skamieniałości. W trakcie zajęć uczestnicy wyjazdu mieli okazję wybić własną monetę. Po zakończeniu nietypowej lekcji odbyła się gra terenowa: „W krainie Lessowych Wąwozów”. Uczniowie zmęczeni wędrówką posilili się przy ognisku pyszną kiełbaską. Zwieńczeniem zajęć edukacyjnych w „Młynie Hipolit” były warsztaty astronomiczne w planetarium. Po ekscytującym dniu w tracie powrotu do szkoły uczniowie mieli okazję wymienić się wrażeniami z wyjazdu podczas posiłku w McDonald's.
Wychowawcy kl. 5a,5b
Zaproszenie na obchody Święta Niepodległości
Zwierzęta najlepszymi przyjaciółmi
- 1
"Zwierzęta są najlepszymi przyjaciółmi. Nie zadają pytań, nie krytykują”.
George Elliot
W październiku w naszej szkole odbyła się zbiórka karmy, zorganizowana w ramach pomocy Kraśnickiemu Stowarzyszeniu Pomocy Zwierzętom „Tulimy”.
Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem tego, jak bardzo nasi uczniowie zaangażowali się
w pomoc zwierzętom.Każdego dnia w miejscu zbiórki przybywało akcesoriów i karmy dla psów i kotów!
W związku z tym, że zbliża się okres zimowy, uczniowie pomyśleli także o ciepłych kocach!
Dziękujemy całej Społeczności szkolnej za aktywny udział w tej akcji!
Serdeczne podziękowania kierujemy do Gminy Dzierzkowice za dostarczenie darów
do Kraśnickiego Stowarzyszenia Pomocy Zwierzętom „Tulimy”!Szkolny Wolontariat, Szkolne Koło PCK
Pamiętamy…
- 1
Jak co roku, w październiku, uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli i katechetów zangażowali się w realizację działań mających na celu kultywowanie pamięci o lokalnych bohaterach oraz upamiętnianie wydarzeń związanych z historią naszego regionu.
W ramach akcji zostały uporządkowane cmentarze wojenne, mogiły żołnierskie, groby znanych osób znajdujące się na terenie gminy Dzierzkowice.
Uczniowie złożyli kwiaty, zapalili znicze i chwilą ciszy uczcili pamięć zmarłych.
Dla uczniów kl. 4-8 został ogłoszony konkurs historyczny „Historia wokół nas”, którego rozstrzygnięcie nastąpi w listopadzie.
Dbałość o miejsca pamięci narodowej jest elementem budowania naszej tożsamości narodowej, kształtowania postaw patriotycznych oraz odpowiedzialności społecznej.
Pielęgnowanie pamięci o przeszłości to nasz obowiązek, bo jak powiedział Józef Piłsudski „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.
Anna Kilian
„WOREK Z FARBAMI” Skarb Stanisława Koguciuka
W październiku uczniowie naszej szkoły mieli okazję zapoznać się życiem i twórczością lubelskiego twórcy ludowego – Stanisława Koguciuka.Było to możliwe dzięki lubelskiej organizacji Anthill, której celem jest budowanie świadomości obywatelskiej oraz rozwój w zakresie edukacji, kultury i sztuki, upamiętniania historii i pielęgnowania tradycji. Uczniowi mogli zainspirować się oraz rozwijać swoją kreatywność dzięki zapoznaniu się z obrazami artysty, słuchowiskiem na jego temat, oraz przygotowaną animacją obrazu. Materiały przedstawione były za pomocą standu mulitmedialnego – jest to nowoczesna forma przekazywania treści, która bardzo zainteresowała uczniów. Dodatkowo, zapewniono szkole kompaktową wystawę oraz materiały edukacyjne dla szkoły.
Dziękujemy i liczymy na dalszą współpracę.Renata Siudym
„DZIEŃ KUNDELKA – NASI CZWORONOŻNI PRZYJACIELE”
- 9
„Dzień Kundelka” obchodzimy 25 października. To nietypowe święto, to doskonała okazja, by uwrażliwić dzieci na los zwierząt,
a także uczyć empatii i odpowiedzialności. Często kundelki- psy bez określonej rasy, trafiają do schronisk, gdzie czekają na nowych właścicieli.
Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!
- 4
Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa! to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach oraz niebezpieczeństwa zatrucia tlenkiem węgla. W dniach 28 - 29 października 2024r. strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Kraśniku w trakcie prelekcji i prezentacji uświadamiali przedszkolaków i uczniów ZPO w Terpentynie, skąd się bierze czad, dlaczego jest tak niebezpieczny, co jest główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla oraz co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia. Panowie strażacy omówili korzyści, jakie niesie ze sobą zamontowanie i właściwa eksploatacja czujek dymu i tlenku węgla w mieszkaniach i domach jednorodzinnych. To konieczne zabezpieczenie przed cichym zabójcą - tlenkiem węgla, którego nie widać, nie czuć, a który każdego roku przyczynia się w okresie zimowym do wielu tragedii. Nasza szkoła otrzymała rekomendowane przez straż czujki dymu i tlenku węgla.PAMIĘTAJ! Tlenku węgla NIE usłyszysz! NIE zobaczysz! NIE poczujesz!
Wycieczka do Sandomierza - październik 2024
Wycieczka zawodoznawcza do Firmy ERKADO w Gościeradowie
W miniony poniedziałek uczniowie klas siódmych w ramach zajęć z doradztwa zawodowego wzięli udział w wycieczce do Firmy ERKADO w Gościeradowie.
Nasza wizyta rozpoczęła się od wprowadzenia w historię firmy oraz przedstawienia jej bieżącej działalności. Następnie przewodnik zabrał nas na halę produkcyjną gdzie mogliśmy obserwować z bliska proces produkcji drzwi z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Obejrzeliśmy również ekspozycję produktów w przeróżnych designerskich modelach.
Na koniec wzięliśmy udział w prelekcji, która dostarczyła nam wiedzy na temat kwalifikacji zawodowych oraz umiejętności potrzebnych do wykonywania pracy na poszczególnych stanowiskach pracy.
Wycieczka do fabryki była nie tylko ciekawą lekcją, ale również inspiracją dla młodzieży do dalszego kształcenia się w kierunkach technicznych.
Anna Kilian
Sukces uczniów klasy 8a i 8b
- 12
W dniu 16 października uczniowie kl.8a: Adam Kaspruś, Natalia Kramek i kl.8b: Szymon Gąsiorowski, Wiktor Porębski, wzięli udział w Międzyszkolnej Grze Terenowej ,,Drogowskazy Jana Pawła II, gdzie zajęli I miejsce.Konkurs miał formę gry terenowej, w czasie której uczestnicy wykonywali zadania sprawdzające wiedzę o życiu i nauczaniu Jana Pawła II, a także zadania o charakterze sportowym i artystycznym.Gratulujemy sukcesu!
Podumowanie roku sportowego 2023/24.
W dniu 9 października 2024 r., w Zespole Szkół Nr 3 w Kraśniku, Powiatowy Szkolny Związek Sportowy dokonał uroczystego podsumowania współzawodnictwa sportowego za rok szkolny 2023/24.
Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny odnieśli sukces zajmując II miejsce w ogólnej klasyfikacji Igrzysk Dzieci. Natomiast w końcowej klasyfikacji dziewczyny uplasowały się na miejscu I, a chłopcy na miejscu III.(kl.4-6).Uczennice klasy siódmej Szkoły Podstawowej w Terpentynie odebrały nagrody rzeczowe oraz puchary i dyplomy.Nauczyciele wychowania fizycznego dziękują wszystkim uczniom którzy brali udział i godnie reprezentowali naszą szkołę na arenie sportowej.
Dzień Kucharza
Dzisiaj obchodziliśmy w naszej szkole wyjątkowe święto – Dzień Kucharza! To dzień, w którym wyrażamy wdzięczność i szacunek dla naszych Pań Kucharek, które codziennie dbają o to, by obiady serwowane w szkolnej stołówce były smaczne, zdrowe i pełne energii potrzebnej do nauki i zabawy.
Z tej okazji uczniowie przygotowali dla naszych Pań Kucharek drobne upominki oraz złożyli serdeczne życzenia. Na przerwie przedstawiciele klas odwiedzili kuchnię, by osobiście podziękować za codzienną pracę. Uczniowie wręczyli drobne prezenty, wywołując na twarzach Pań Kucharek szczere uśmiechy
Chcielibyśmy dołączyć się do tych życzeń i złożyć naszym wspaniałym Paniom Kucharkom najserdeczniejsze podziękowania za ich trud, zaangażowanie i miłość, którą wkładają w przygotowywanie każdego posiłku. Życzymy Wam, drogie Panie, nieustającej satysfakcji z pracy, dużo zdrowia, uśmiechu na co dzień oraz wielu sukcesów, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Wasze dania to nie tylko codzienne posiłki, ale też dowód na to, że jedzenie może być przyjemnością, a stołówka – miejscem pełnym serdeczności i troski.
Dziękujemy za każdy pyszny obiad i z niecierpliwością czekamy na kolejne!
SZTAFETOWE BIEGI PRZEŁAJOWE
- 5
Dnia 25 września 2024 r. w Kraśniku odbyły się powiatowe zawody w Sztafetowych Biegach Przełajowych. Szkołę Podstawową w Terpentynie reprezentowały dziewczyny i chłopcy w dwóch kategoriach wiekowych(igrzyska dzieci i młodzieży).
Szczególnym osiągnięciem było zajęcie I miejsca w powiecie dziewczyn kl.4-6 i awans na zawody 1/2 finału województwa, które odbyły nad Zalewem w Biszczy w dniu 8.10.2024. Dziewczyny rywalizując z ośmioma drużynami z czterech powiatów wywalczyły drugie miejsce promowane awansem na Finał Wojewódzki w Tomaszowie Lubelskim.
Dnia 18.10.2024 na obiektach MOSiR w Tomaszowie Lubelskim odbyły się Mistrzostwa Województwa w Drużynowych Sztafetowych Biegach Przełajowych, gdzie dziewczyny zajęły VII miejsce.
XXIV Dzień Papieski
W piątek 18 października w naszej szkole świętowaliśmy XXIV Dzień Papieski pod hasłem ,,Święty Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia".
Młodzież podczas występu podkreśliła, że temat starości i cierpienia zajmował naczelne miejsce w codzienności Jana Pawła II - zarówno w Jego nauczaniu, jak i w życiu osobistym.W liście adresowanym do osób w podeszłym wieku Jan Paweł II zwrócił się także do ludzi młodych: ,,Wzywam was, młodzi przyjaciele, byście traktowali (ludzi starszych) wielkodusznie i z miłością. Starsi potrafią dać wam znacznie więcej, niż możecie sobie wyobrazić.
Niech te słowa staną się szczególnym przesłaniem tegorocznego Dnia Papieskiego.
Wycieczka do Nadleśnictwa Gościeradów
- 2
Dnia 15 października uczniowie klas siódmych ZPO w Terpentynie, wybrali się na wycieczkę do Nadleśnictwa Gościeradów, gdzie mieli okazję zwiedzić szkółkę leśną w Marynopolu. Przewodnikiem i edukatorem podczas wyjazdu był pan Marcin Zakościelny- specjalista służby leśnej, który w ciekawy i przystępny sposób opowiedział uczniom o pracy leśników, procesie uprawy młodych drzew, a także o ochronie przyrody. Podczas spaceru po rezerwacie leśnym dzieci miały okazję zobaczyć różnorodne gatunki roślin i zwierząt oraz dowiedzieć się więcej o znaczeniu zrównoważonej gospodarki leśnej.
Po zakończeniu części edukacyjnej, wszyscy uczestnicy udali się na ognisko, gdzie mogli zrelaksować się w leśnym otoczeniu, piekąc kiełbaski i dzieląc się wrażeniami w wesołej i miłej atmosferze.
"Międzynarodowy Dzień bez Przemocy"
„Międzynarodowy Dzień bez Przemocy” przypada na dzień 2 października i został on ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 15 czerwca 2007 r. W tym dniu, w naszej szkole zostały zorganizowane zajęcia, w których uczniowie z różnych klas aktywnie wzięli udział w przygotowaniach plakatów oraz haseł, które stały się częścią szkolnej wystawy promującej postawę i działania przeciw przemocy.
Podczas zajęć młodzież wyraziła swoje emocje, przemyślenia i doświadczenia związane z przemocą, zarówno słowną, jak i fizyczną. Rysunki na plakatach odzwierciedlały ich pragnienie szkoły jako bezpiecznego i przyjaznego miejsca. Wśród haseł pojawiły się takie jak: „Empatia buduje mosty, nie mury”, „Nie bądź obojętny- reaguj!”, „Powiedz STOP przemocy szkolnej”, „Słowa mają moc”.
Akcja wzbudziła wiele emocji wśród uczniów i uświadomiła, jak ważna jest rozmowa oraz budowanie atmosfery szacunku i zrozumienia w szkole.